- بهاگاواد گیتا - http://www.mygita.ir -

فصل ۱-۳

Posted By admin On بهمن ۲۳, ۱۳۹۱ @ ۱۲:۵۰ ب.ظ In | 1 Comment

عابدان خداوند از هر نوع گناهی مبری می گردند، زیرا فقط غذاهایی را تناول می کنند که ابتدا به عنوان قربانی تقدیم شده است . دیگران که غذا را برای لذت شخصی تهیه می کنند، فقط گناه تناول می نمایند. [1]

عابدان خداوند از هر نوع گناهی مبری می گردند، زیرا فقط غذاهایی را تناول می کنند که ابتدا به عنوان قربانی تقدیم شده است . دیگران که غذا را برای لذت شخصی تهیه می کنند، فقط گناه تناول می نمایند.


-آرجونا گفت : ایجاناردانا، ایکشاوا، چنانچه فکر میکنی شعور بهتر از کار برای ثمر است ، چرا مرا به درگیری در چنین جنگ هولناکی تشویق می نمایی .
-شعور من با آموزشهای ضد و نقیض تو سرگشته شده است . بنابراین تمنا دارم ، قاطع و صریح به من بگویی کدامیک برایم سودمندترین است .
-شخصیت اعلای خداوند فرمود : ای آرجونای بری از گناه ، چنانکه قبلا توضیح دادم دو دسته انسان در تلاشِ شناخت ذات هستند . گروهی علاقه مندند از راه تفکر و تعمق فلسفی و تجربی ، و گروهی مایلند از طریق خدمت عابدانه آن را درک نمایند.
-انسان نه صرفاً با امتناع از عمل می تواند به رهایی از عکس العمل دست یابد و نه فقط با حصول به انقطاع می تواند به کمال نائل گردد.
-انسان بر اساس صفات و خصایلی که از گونه های طبیعت مادی اکتساب کرده ، قطعاً ناگزیر به انجام عمل است ؛ بنابراین هیچکس نمی تواند حتی برای یک لحظه نیز از انجام عمل اجتناب ورزد.
-کسی که حواس عمل کننده را از عمل بازمی دارد، لیکن ذهنش بر موضوعات جلب کننده حواس متمرکز است مسلماً خود را فریب می دهد و متظاهر ی بیش نیست .
-از طرف دیگر، چنانچه فرد صادقی بکوشد از طریق ذهن بر حواس فعال خود مسلط شود و بدون دلبستگی [در آگاهی به کریشنا] کارما یوگا را آغاز کند، به مراتب برتر است .
-وظیفه تجویزشده ات را انجام ده ، زیرا بدین گونه عمل کردن از بی عملی بهتر است . انسان بدون کار و عمل حتی نمی تواند بدن مادی خود را حفظ نماید.
-کار باید به منزله قربانی برای ویشنو انجام گردد، در غیر این صورت باعث اسارت شخص در دنیای مادی می شود. بنابراین ، ای پسر کونتی ، وظایف تجویزشده ات را برای رضایت پروردگار انجام ده و بدین ترتیب همواره از اسارت رها خواهی ماند.


Article printed from بهاگاواد گیتا: http://www.mygita.ir

URL to article: http://www.mygita.ir/?page_id=80

URLs in this post:

[1] Image: http://www.mygita.ir/wp-content/uploads/2013/02/IMG-013.jpg

حق چاپ برای سايت MyGita محفوظ است.